[cash dozer]Community scoreboard — June 23, 2021

2021-09-17 18:20:43

  Golf

  The Cedars at Dungeness

  ? 2021 Sequim Senior-Super Senior Open, June 14, 16

  Senior division

  First flight — Gross: 1. Ron Grant, 145; 2. Jeff Jones, 149; 3. (tie) Robert Bourns and Ron Sather, 155. Net: 1. Richard Clendening, 140; 2. Robert Mares, 143; 3. Harry Phillips, 145

  Second flight — Gross: 1. (tie) Brian Anderson and Don Flores, 167; 3. Anthony Bubenas, 169. Net: 1. Bob Gunn, 141; 2. ToM Flack, 145; 3. (tie) Ray Ballantyne and Gary Syme, 148

  Super Senior division

  First flight — Gross: 1. Arni Fredrickson, 160; 2. Mike Buckland, 162; 3. Fred Harrison, 169. Net: 1. (tie) Karl Brehm, Mel Perricone and Joe Sheriff, 152

  Second flight — Gross: 1. Steve Dryke, 177; 2. Steve Lewis, 178; 3. Rich Abriani, 181. Net: 1. Pat Lauerman, 147; 2. Bob Cooper, 149; 3. Warren Cortez, 150.

  Sunland Golf Club

  ? Couples Game, June 15

  1. Cynthia Edel-Rick Edel-Carol Deckman-Jim Deckman, 95; 2. Jo Anne Estes-Barbara Foster-Greg Mullikin-Roger Olsen, 97; 3. Ann Hester-Gary Hester-Brad Littlefield-Janet Littlefield, 99; 4. Marsha Carr-Dan Claray-Geri O’Claray-Wes Stoecker, 101; 5. Nonie Dunphy-Frank Herodes-Eileen Larsen-Greg Mullikin, 104; 6. Cynthia Carpine-Cheryl Coulter-Mike Mullikin-Jay Tomlin, 105.

  ? Men’s Club Mixer, June 16

  1. George Brown-Jeff Evans-Marton O’Brien-Gary Peterson, 139; 2. (tie) Mike Bresnahan-Scott Ferguson-Bruce Mullikin-Jay Tomlin and Gary Capouch-Wayne Nordyke-Ken Orth-John Sims, 141; 4. Robert Berard-Frank Herodes-Mike Mullikin-Wes Stoecker, 143; 5. Dennis Cook-Dan O’Claray-Brad Littlefield-David Walp, 145; 6.(tie) Frank Maguire-Joe McKinnon-Roger Olsen-Philip Walker and Bill Alcayaga-Dan Fryer-David Martin-Mark Meythaler, 147; 8. Don Claussen-Gary Hester-Greg Mullikin,-Steven Worden, 148; 9. Patrick Anzures-Don Claussen-Brian Scheibner-Phil Turner, 158.

  ? SWGA, Past Captains Scramble, June 17

  Gross — 1. Cecil Black-Geri O’Claray-Bobbie Piety, 72; 2. Dana Burback-Cynthia Carpine-Ann Hester, 80. Net: 1. Barbara Foster, Janet Littlefield-Vickie Young, 59; 2. Gail Flynn-Mary Fryer-Kathie Virgil, 62.

  ? Men’s Club, Mixer/Best Gross and Net Per Hole, June 16

  Gross — 1. George Brown, Jeff Evans, Martin O’Brien and Gary Peterson, 139; 2. Mike Bresnahan, Gary Capouch, Scott Ferguson, Bruce Mullikin, Wayne Nordyke, Ken Orth, John Sims and Jay Tomlin, 141.

  BMX

  Lincoln Park BMX

  ? Anchor Marine Summer Series, June 15

  4 Balance Bike — 1. Landyn Hutto, 2. Paislee Johnson, 3. Ivan Heistand

  3 Balance Bike — 1. Troy Schmeltz, 2. Will Brown, 3. Hadley Harp

  15-16 Girls Cruiser — 1. Piper Williams, 2. Trinity Gaither, 3. Kylin Weitz

  36-40 Women Cruiser — 1. Shellie Belbin, 2. Trish Tisdale, 3. Jessica Shiepko

  8 Cruiser — 1. Evan “Mongo” Hernandez, 2. Bradan Gray, 3. Thomas “The Train” Dalgardno

  14 Cruiser — 1. Brian Belbin, 2. Jackson Beal, 3. Kodiak Adkins

  17-20 Cruiser — 1. Mason Beal, 2. Kylan Johnson, 3. Russell Gaither, 4. Ben Niclas

  36-40 Cruiser — 1. Ricky Lee, 2. Jacob Seegers, 3. Anthony Hernandez, 4. Lesli Sanders

  61 & Over Cruiser — 1. George Williams, 2. Steve Gaither, 3. Wayne “Shipwreck” Goldsbary

  5 & Under Novice — 1. Annyah “Nyah” Beck, 2. Cade “Renegade” Persall, 3. Levi Oravetz, 4. Maverick Johnson, 5. Cora Lehmann, 6. Carly May Riggs, 7. McGee Kenneth, 8. Anathallo “Lolo” Seegers

  6 Novice — 1. Mason Wilcox-Olton, 2. Judah Forshaw, 3. Isla Brown, 4. Tyler Elofson-Cross, 5. Dennis Tisdale, 6. Brayden Stack

  7 Novice — 1. Kristopher Giffin, 2. Abel Huddler, 3. Cameran Ferrier-Dixon, 4. Nikki Elofson-Gilbertson, 5. Gabriel Shiepko

  8 Novice — 1. Skagit Williams, 2. Kylin Weitz, 3. Miles Johnson, 4. Nikao Seegers, 5. Tony Cargo, 6. Calianne Collins, 7. Orion “O” Hedin, 8. Teyah Elofson-Cross

  9 Novice — 1. Aaron Kalfur, 2. Gideon Oravetz, 3. Johah Sexton, 4. Paisely Warren, 5. Davin Bisson, 6. Chloe Snavely

  10 Novice — 1. Lucas Seelye, 2. Grady Pinell, 3. Kali Hopper

  11 Novice — 1. Karsten McClure, 2. Carter Yadon, 3. Elora Aten

  12 Novice — 1 Kayden “Kayden” Kalfur, 2 Genesee “Valkyrie” Duncan, 3 Charlie Kasten

  16 Novice — 1. Lukas Teague, 2. Gabriel Granum, 3. Trinity Gaither

  36-40 Novice — 1. Isaiah “Flying Fortress” Muckley, 2. TJ Duncan, 3. Benjamin Rowland

  51 & Over Novice — 1. Lesli Sanders, 2. Wayne “Shipwreck” Goldsbary, 3. Steve Gaither

  6 Intermediate — 1. Danny “Gatlin Gun” Goettling, 2. Lucas “Sugar Glider” Allen, 3. Tydus Woods, 4. Bennett “Mini Benny” Gray

  8 Intermediate — 1. Bradan Gray, 2. Peighton “Lil P” McGinley, 3. Kayden “Baby Flash” Beck

  10 Intermediate — 1 Sam Brown, 2 Graysen Pinell, 3 Brayden “Shark Attack” Allen, 4 Sonny Horejsi

  12 Intermediate — 1. Kennasyn “P-38” Persall, 2. Ethan “Bam Bam” Barbre, 3. Kolby Charles, 4. Anna Cook

  15 Intermediate — 1. Weston A. Opdyke, 2. Russell Gaither, 3. Piper Williams

  26-35 Intermediate — 1. Daylon Persall, 2. George Williams, 3. Kyle “Woody” Wood

  8 Expert — 1. Cash Persall, 2. Thomas “The Train” Dalgardno, 3. Evan “Mongo” Hernandez

  14 Expert — 1. Brian Belbin, 2. Jackson Beal, 3. Cash “Money” Coleman

  16 Expert — 1. Mason Beal, 2. Zachary Pinell, 3. Andy “The Dozer” Goldsbary

  17-20 Expert — 1. Zack “Slingshot” Garrett, 2. Colby Groves, 3. Joseph Pinell.

  ? Free Registration Race, June 19

  17-20 Women Cruiser — 1. Trinity Gaither, 2. Kylin Weitz, 3. Deana “BMX Granny” Volker

  13 Cruiser — 1. Bradan Gray, 2. Thomas “The Train” Dalgardno, 3. Kodiak “Blue Moon” Adkins

  16 Cruiser — 1. Jackson Beal, 2. Mason Beal, 3. Russell Gaither

  51-55 Cruiser — 0. David Asher Ellenberger, 1. Wayne “Shipwreck” Goldsbary, 2. George Williams

  5 & Under Novice — 1. Levi Oravetz, 2. Jase Sifagaloa, 3. Zaylan Ferrier-Dixon, 4. Mason Anderson, 5. Raven Hennings, 6. Jacob “Hurricane” Allen, 7. Joshua Shiepko

  7 Novice — 1. Mason Wilcox-Olton, 2. Kristopher Giffin, 3. Cameran Ferrier-Dixon, 4. Kameron Langdon, 5. Gabriel Shiepko, 6. Jaidyn Eastman, 7. Parker Horst

  8 Novice — 1. Kylin Weitz, 2. Shelby Gordon, 3. Orion “O” Hedin

  9 Novice — 1. Aaron Kalfur, 2. Gideon Oravetz, 3. Johah Sexton, 4. Davin Bisson

  10 Novice — 1. Kali Hopper, 2. Jax Robbins, 3. Graci Peltier-Sexton, 4. Brycen Christiansen, 5. Seth Baros

  14 Novice — 0. Karsten McClure, 1. Madisyn Heistand, 2. Victoria Wagner

  16 Novice — 1. Gabriel Granum, 2. Trinity Gaither, 3. Paige Pangero

  21-25 Novice — 1. Jonathon Howard, 2. Benjamin Rowland, 3. Wayne “Shipwreck” Goldsbary

  7 Intermediate — 1. Bradan Gray, 2. Lucas “Sugar Glider” Allen, 3. Bennett “Mini Benny” Gray

  9 Intermediate — 1. Sam Brown, 2. Thomas “The Train” Dalgardno, 3. Zebastian Ferrier-Dixon

  12 Intermediate — 1. Tucker Gordon, 2. Brayden “Shark Attack” Allen, 3. Anna Cook

  17-20 Intermediate — 1. Zack “Slingshot” Garrett, 2. Chase Schweitzer, 3. George Williams

  14 Expert — 1. Jackson Beal, 2. Tanner Gordon, 3. Kodiak “Blue Moon” Adkins

  15 Expert — 1. Weston A. Opdyke, 2. Zachary Pinell, 3. Russell Gaither

  17-20 Expert — 1. Mason Beal, 2. Andy “The Dozer” Goldsbary, 3. Joseph Pinell

  ? Race For Life, June 20

  5 & Over Balance Bike — 1. Dillon Tisdale, 2. Theadora Hedin

  3 Balance Bike — 1. Troy Schmeltz, 2. Chase Haynes

  13-14 Girls Cruiser — 1. Veta Cramer, 2. Piper Serka, 3. Kylin Weitz

  36-40 Women Cruiser — 1. Hidi Cramer, 2. Nichole “Nitrous Nikki” Otto, 3. Trinity Gaither, 4. Marlena Berkheiser, 5. Trish Tisdale

  10 Cruiser — 1. Liam “Loop Out Liam” Otto,

  2. Raddick Serka, 3. Bradan Gray

  15 Cruiser — 1. Jackson Beal, 2. Russell Gaither, 3. Kodiak “Blue Moon” Adkins

  41-45 Cruiser — 1. Jon Lindberg, 2. Dominick Serka, 3. Mason Beal

  51-55 Cruiser — 1. Jre Sullivan, 2. George Williams,

  3. Wayne “Shipwreck” Goldsbary

  5 & Under Novice — 1. Levi Oravetz, 2. Katsuki Shirkey, 3. Jacob “Hurricane” Allen, 4. Emery “Sunshine” Ford, 5. Zaylan Ferrier-Dixon, 6. Jack Coen, 7. Kinslee Hackett

  6 Novice — 1. Harper “Porkchop” Ford, 2. Isla Brown, 3. Brayden Stack

  7 Novice — 1. Kristopher Giffin, 2. Cameran Ferrier-Dixon, 3. Isabella Azus

  8 Novice — 1. Tony Cargo, 2. Easton Berkheiser, 3. Kylin Weitz, 4. Shelby Gordon, 5. Woody Cargo

  9 Novice — 1. Gideon Oravetz, 2. Johah Sexton, 3. Paisely Warren

  12 Novice — 1. Genesee “Valkyrie” Duncan, 2. Grady Pinell, 3. Graci Peltier-Sexton

  13 Novice — 1. Lukas Teague, 2. Oscar Azus, 3. Sophie “Boogie” Ford

  16 Novice — 1. Gabriel Granum, 2. Trinity Gaither, 3. Alyssa “Ally Kat” Carter

  36-40 Novice — 1. Keith Ford, 2. Wayne “Shipwreck” Goldsbary, 3. TJ Duncan

  6 Intermediate — 1. Danny “Gatling Gun” Goettling, 2. Willie Smith III, 3. Lucas “Sugar Glider” Allen, 4. Mason Wilcox-Olton, 5. Riley “Tasmanian Devil” Bayne, 6. Bennett “Mini Benny” Gray, 7. Kobryn “Blue Devil” Camuso, 8. Tydus Woods

  8 Intermediate — 1. Bradan Gray, 2. Maximilian “Max” Berg, 3. Thomas “The Train” Dalgardno, 4. Zebastian Ferrier-Dixon

  9 Intermediate — 1. Sam Brown, 2. Cooper Azus, 3. Colton Hackett

  11 Intermediate — 1. Tucker Gordon, 2. Graysen Pinell, 3. Sonny Horejsi

  13 Intermediate — 1. Satchel Gorden, 2. Kolby Charles, 3. Anna Cook

  15 Intermediate — 1. Weston A. Opdyke, 2. Russell Gaither, 3. Carter Berkheiser

  17-20 Intermediate — 1. Chase Schweitzer, 2. Jonathon Howard, 3. Nevada Heaney

  36-40 Intermediate — 1. Jon Lindberg, 2. Dominick Serka, 3. Kyle Coen, 4. John Shirkey, 5. Jerry “Gangster” Camuso, 6. Brent Azus

  8 Girls Expert — 1. Peighton “Lil P” Mcginley, 2. Reese “The Bike Stalker” Bayne, 3. Elinor Christensen

  13 Girls Expert — 1. Hayden “Flyin Hawaiian” Desilva, 2. Hayden “Hydro-Bomb” Berkheiser, 3. Piper Serka

  10 Expert — 1. Liam “Loop Out Liam” Otto, 2. Raddick Serka, 3. Henry Maurer

  14 Expert — 1. Jackson Beal, 2. Tanner Gordon, 3. Cash “Money” Coleman

  16 Expert — 1. Mason Beal, 2. Andy “The Dozer” Goldsbary, 3. Zachary Pinell

  17-20 Expert — 1. Trenton Moore, 2. Colby Groves, 3. Joseph Pinell


Tag: